Co jsou pasivní dřevostavby?
A na co si dát pozor, pokud chci postavit pasivní dřevostavbu.
Na pasivní dřevostavbu jsou ze zákona klady přísné požadavky. Měrná roční potřeba tepla na vytápění je maximálně 15 kWh/(m2a). Neprůvzdušnost obálky budovy n50 ověřená tlakovou zkouškou nesmí překročit hodnotu 0,6 -1/hod, což znamená, že při přetlaku nebo podtlaku 50 Pa se nesmí za hodinu vyměnit netěsnostmi v obálce více než 60 % vnitřního objemu vzduchu. Ve všech obytných místnostech musí být splněno kritérium tepelného komfortu v letním i zimním období, kdy nesmí ve více než 10 % hodin v roce dojít ke vzestupu teploty nad 25 °C. Ve všech obytných místnostech musí být splněno kritérium tepelného komfortu v letním i zimním období, kdy nesmí ve více než 10 % hodin v roce dojít ke vzestupu teploty nad 25 °C.
V případě, kdy netrváte vyloženě na pasivním domu, je z mnoha důvodů, zejména ekonomických, lepší stavět dům energeticky úsporný. Pasivní dům je často výrazně dražší, a proto je dobré dopředu si porovnat, který je pro váš způsob života vhodnější, a to i s ohledem na provozní náklady.
Základem je stavět z ověřených systémů, jako je například STEICO
Základní parametr pro stavbu dřevostavby je použití kvalitního a vysušeného dřeva. Dřevo je přírodní materiál, který dokáže jak nasávat, tak i vypouštět vlhkost. Při stavbě difuzně otevřené dřevostavby je doporučeno použít dřevo s vlhkostí max. do 15% a při stavbě difuzně uzavřené dřevostavby (opláštění polystyrénem) max. do 10% vlhkosti. Dřevo použité při stavbě za nějaký čas vlivem vysychání a tepla se vysuší asi na 10%.
Při difuzně otevřeném systému má vlhkost a páry kam odcházet, díky tomu se v domě nebudou tvořit nežádoucí pachy, plísně apod.. V případě difuzně uzavřeného systému nemá vlhkost kam odcházet, pokud je z venku dům opláštěný polystyrénem a zevnitř je záklop s OSB desek. Tak při použití málo vysušeného řeziva, nebo v některých případech řeziva dovezeného právě z pily, nastávají komplikace spojené se vznikem plísní v domě, nepříjemnými pachy a hnilobou dřeva.
Na co si dát pozor, pokud chci postavit pasivní dřevostavbu
Při stavbě pasivní dřevostavby je kladen velký důraz na vzduchotěsnost (blower door test), důkladné přelepování všech fólií. Je kladen důraz na tloušťku použitých izolací. Pasivní dům je kvůli svým vysokým nárokům na tloušťku izolačních vrstev, použití rekuperace, venkovních lamelových rolet, použití trojskla v oknech apod. finančně náročnější než nízkoenergetický dům.
Vždy je dobré poradit se s dodavatelem a konzultovat obě varianty domů, tedy jak pasivní, tak nízkoenergetický, a následně se rozhodnout na základě vlastních priorit.